Ana Sayfa / Gündem / Bağkur Prim Borcu Olmasına Rağmen Sağlık Hizmeti Alabilirmi?

Bağkur Prim Borcu Olmasına Rağmen Sağlık Hizmeti Alabilirmi?Bağkur Prim Borcu Olmasına Rağmen Sağlık Hizmeti Alabilirmi?

BAĞ-KUR  yani esnaf-işveren-şirket ortağı-çiftçi-serbest meslek sahibi veya isteğe bağlı (bilinen adıyla dışarıdan sigorta ödemesi)   (4/b) sigortalıları için sağlık yardımları her zaman sorun olmuştur.Genelde esnaf-işveren-şirket ortağı-çiftçi-serbest meslek sahibinden oluşan bu kesim, bazen ihmalkarlık bazen işlerin kötü gitmesi bazen’de mücbir sebeplerin oluşmasından dolayı düzenli prim ödeyemeyebilirler ve bu durumda da sağlık yardımlarında kesintiler olur. 2008 yılında yürürlüğe giren reformla birlikte bazı mağduriyetler büyük ölçüde önlendi. Mesela; · İlk sigorta başlangıcında sekiz ay olan sağlık yardımı bekleme süresi bir aya düşürüldü.

  • Daha önce bir gün dahi prim borcu bulunan Bağ-Kur’luya sağlık yardımı verilmezken 60 güne kadar borcu olanlara sağlık yardımı verilmeye başlandı.
  • Borcunu yapılandıran veya taksitlendiren Bağ-Kur’lulara da sağlık yardımı verilmesi sağlandı.

2015/Nisan ayından önce 1 yıl ve daha fazla prim borcu olanlar 01/08/2015 tarihinde borçları silinerek sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlandı.

Bu kadar kolaylık olmasına rağmen hâlâ ciddi sayıda Bağ-Kur’lu, SGK‘ya olan borcundan dolayı sağlık yardımlarından yararlanamıyor. Peki, birikmiş borca rağmen sağlık yardımı alınabilirmi.

Tabiki böyle bir durum söz konusu. İşte borçlu olan (4/B) sigortalı Bağ-Kur’lular için sağlık sigortasından yararlanmanın yolları.

1- 4/a’lı olabilirsiniz: (Yani bir işyerinde işçi olarak çalışabilirsiniz)

2- Evli iseniz ve Eşinizin 4/A veya 4/C üzerinden çalışıyorsa eşiniz üzerinden sağlık hizmetleri alabilirsiniz.

3- GSS primi ödeyebilirsiniz:

Not: 2-3 madde’den yararlanabilmeniz için (bağ- kur’unuzun aktif olmaması gerekir)

Belkide son zamanlarda en çok gündeme gelen bu 3.madde bağkurluların can simidi görevini görebilir hem kendileri hem’de bakmakla yükümlü olduğu kişilere sağlık hizmetlerinden yararlandırabilir 30 günlük pirim ödemesi yeterlidir ancak öncelikle kaymakamlıklara gidip gelir testi yaptırmalı ve buradan çıkacak sonuca göre sadece sağlık pirimi ödemesi yaparak geçmiş borçları olmasına rağmen sağlık hizmeti alabilir.


Hakkında admin

Ayrıca bakınız

Bağ-Kur’luya 5 puanlık prim indirim

Bağ-Kur’luya 5 puanlık prim indirimi uygulaması, 1 Ekim tarihinden itibaren başlıyor. Bu kapsamda çalışanların primleri ...

Bir cevap yazın