Ana Sayfa / Yazarlar / Bağ-Kur Kaydı Olan İşveren SSK’lı olarak Çalışabilirmi?

Bağ-Kur Kaydı Olan İşveren SSK’lı olarak Çalışabilirmi?Bağ-Kur Kaydı Olan İşveren SSK’lı olarak Çalışabilirmi?

Vergi mükellefi olup zorunlu esnaf Bağ-Kur kapsamındaki sigortalıların en çok merak ettiği konulardan birtanesi de SSK’lı bir işte çalışıp çalışamayacağıdır. Bu konuya açıklık getirmek bu durumdakilerin faydasına olacaktır.Vergi Mükellefinin SSK’lı çalışması ile İlgili 5510’daki Hüküm Nedir?     5510 sayılı Kanunun 53 üncü maddesinde “Sigortalının 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) (SSK) ve (b) (Bağ-Kur) bentlerinde yer alan sigortalılık statüleri ile (c) (Emekli Sandığı) bendinde yer alan sigortalılık statüsüne aynı anda tabi olacak şekilde Kanun kapsamına girmesi halinde öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c)(Emekli Sandığı) bendi kapsamında, (a)(SSK) ve (b) (BAğkur) bentlerinde yer alan sigortalılık statülerine tabi olacak şekilde Kanun kapsamına girmesi halinde ise aynı maddenin birinci fıkrasının (a)(SSK) bendi kapsamında sigortalı sayılır”hükmü yer almaktadır.

Bu hükümden anlaşılacağı üzere Bağ-Kurlu iken SSK lı bir işte çalışan kişi isteği halinde Bağ-Kur’ durdurabilmekte ve SSK lı olarak devam edebilmektedir ancak eski’den olduğu gibi kendi işyerinde sigortalı olamaz yani ancak başka bir işyerinde çalışmaya başlarsa 4/1-a yani SSK kapsamına girer.

Başka İşyerinden SSK’lı çalışmaya Başladığında Bağ-Kur Hangi Tarih İtibariyle Durdurulur?

 Vergi Mükellefiyetine istinaden esnaf Bağ-Kurlu olan bir kişi başka bir işyerinde SSK’lı çalışmaya başladığında Bağ-Kur’u çalışmaya başladığı tarihten bir gün önce durdurulur.

Sigortalı SSK’lı Çalışırken Bağ-Kur’a da Prim Ödenebilir Mi?

                5510 Sayılı Kanunun 53 üncü maddesinde bu hüküm de yer almakta Esnaf Bağ-Kur’lu iken SSK lı bir işte çalışmaya başlayan sigortalıya Kuruma yazılı talepte bulunmak koşuluyla aynı anda Bağ-Kur’a da prim ödeme hakkı vermektedir. Bu şekilde prim ödeyenler emekli olduklarında daha yüksek emekli maaşı alabilmektedirler.

Sigortalı SSK’lı İşten Ayrıldığında Bağ-Kur Hangi Tarihten İtibaren Başlatılır?

SSK’lı çalışırken işten ayrılan ve vergi Mükellefiyeti kesintisiz devam eden sigortalılığın Bağ-Kur’u SSK’lı işten ayrılış tarihinden 1 gün sonra başlatılır.

BağKura Borcu Varken SSK’lı Çalışan Sağlıktan Faydalanabilir mi?

Bağkura borcu varken ssk kapsamında çalışmaya başlayan sigortalı SSKda 30 gün doldurduktan sonra sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlar

 


Hakkında admin

Ayrıca bakınız

Anonim ve Limitedlerde Bağkur

Anonim ve Limitedlerde Bağkur 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar ...

Bir cevap yazın