Ana Sayfa / Yazarlar / Askerlik borçlanması yapmalı mıyım?

Askerlik borçlanması yapmalı mıyım?Askerlik borçlanması yapmalı mıyım?

11 Mayıs 1967 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 1 Kasım 1991. Bugüne kadar 7645 prim günüm var. 18 ay askerlikten sonra sigortalı oldum. Bugüne kadar primlerim tavandan ödeniyordu. İşyerimin satılma durumu var. Başka bir işyerinde çalışırsam primimin düşük olma ihtimali var. Primlerimin düşük yatırılmaması için çalışmamayı düşünüyorum, bu doğru mudur? Ne kadar askerlik borçlanması yapmalıyım? Ne zaman emekli olabilirim? GaktaşBundan sonraki süreçte primlerinizin düşük kazanç üzerinden yatırılması, 1 Ekim 2008 sonrasına ilişkin prime esas kazanç ortalamanızı düşürdüğü ölçüde emekli aylığınıza olumsuz yansır. Emekli aylığınızın düşmemesi için mevcut kazanç ortalamanızın düşmemesi önemli. Çalışıp çalışmama kararını buna göre vermelisiniz.

1 Kasım 1991 sigorta başlangıcıyla, 53 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olursunuz. 160 gün askerlik borçlanması yapmanız halinde ise emeklilik yaşınız 52’ye düşer ve 11 Mayıs 2019 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız.

Staj sigortası emeklilikte başlangıç sayılmaz

20 Şubat 1969 doğumluyum. Endüstri meslek lisesinde okurken çimento fabrikasından burs almıştım. Okul bitince 10 Ocak 1987 – 10 Haziran 1987 tarihleri arasında bursun karşılığını ödemek için çalıştım. Sigorta girişim bu tarih gözüküyordu. Fakat bu tarihte günüm gözükmediğini söylüyorlar. Gözükmemesi normal mi? Daha sonra 1990 Kasım ayında askere gittim ve 1992 Ekim’den sonra sigortalı oldum. Arada işyeri açtım Bağ-Kur’lu da oldum. Toplam 7000’den fazla günüm var. Askerlik borçlanması yapmadan hangi tarihte, bir aylık askerlik borçlanması ödesem hangi tarihte emekli olurum? Son 3,5 senemi sigortalı olarak tamamlayacağım. Özkan Öneroğlu

Burs karşılığı çalışmanız muhtemelen SGK’ya staj sigortası kapsamında bildirilmiş. Staj sigortasında emeklilik için gereken uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmediğinden, prim günü olmuyor ve emeklilik açısından da sigorta başlangıcı sayılmıyor. Söz konusu çalışmanızın stajyer olarak değil, tüm sigorta kollarına tabi çalışma olduğunun tespiti için dava açmanız ve bu durumu ispatlamanız gerekiyor.

Sigorta başlangıcınız 23 Kasım 1992 tarihinden önce ise 53 yaşınızı, sonra ise 54 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olmaya hak kazanırsınız. Bir aylık askerlik borçlanması, sigorta başlangıcınızı askerlik başlangıç tarihine götürmez. 1992’de ki sigorta başlangıcınız, borçlanacağınız süre kadar geri gelir. 54 yaşın 53’e geri gelmesi için sigorta başlangıcını 23 Kasım 1992 tarihi öncesine; 53 yaşın 52’ye geri gelmesi için ise sigorta başlangıcını 23 Mayıs 1991 tarihi öncesine götürecek kadar askerlik borçlanması yapmanız gerekiyor.
Sezgin Özcan
12.06.2015


Hakkında admin

Ayrıca bakınız

Bağ-Kur Kaydı Olan İşveren SSK’lı olarak Çalışabilirmi?

Bağ-Kur Kaydı Olan İşveren SSK’lı olarak Çalışabilirmi? Vergi mükellefi olup zorunlu esnaf Bağ-Kur kapsamındaki sigortalıların en çok ...

Bir cevap yazın